Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/akdp/public_html/libraries/idna_convert/idna_convert.class.php on line 421

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/akdp/public_html/libraries/idna_convert/idna_convert.class.php on line 435

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/akdp/public_html/libraries/idna_convert/idna_convert.class.php on line 826

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/akdp/public_html/libraries/idna_convert/idna_convert.class.php on line 957

 

AKCJA KATOLICKA DIECEZJI PŁOCKIEJ
ul. Tumska 3
09-402 Płock
tel/fax: (0-24) 262-50-60 (centrex 125)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W dniu 17 listopada 2018 r.,w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Akcja  Katolicka  Diecezji  Płockiej zorganizowała XI Sympozjum naukowe „Świadkowie Niepodległej”.  Obrady poprzedziła Msza Święta w Katedrze Płockiej, której przewodniczył Biskup Płocki Piotr Libera.

 

 

Sympozjum odbyło się w Sali Barokowej Opactwa Pobenedyktyńskiego. W Sympozjum uczestniczyli m.in. poseł Anna Cicholska, senator Marek Martynowski, samorządowcy, duchowni, młodzież a przede wszystkim liczni członkowie Akcji Katolickiej.

 

 

 

 

Otwierająca  XI Sympozjum naukowe   Wiesława Winiarska, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej mówiła o bezimiennych bohaterach.

 

„Weterani walk o Niepodległość Polski w II i III Rzeczpospolitej” to wykład prof. Krzysztofa  Szwagrzyka, zastępcy prezesa IPN, od lat poszukującego grobów ofiar stalinowskich mordów. 

Już w 1918 roku kiedy powstała II Rzeczpospolita, w wielkim poważaniu  miano narodowych bohaterów: tych z powstania styczniowego i innych powstań, tych walczących na różnych frontach I wojny światowej. Okazywany  szacunek i  oddawane honory  kształtowały  postawy patriotyczne u młodzieży i  wojska co wpłynęło na takie ich zachowania we wrześniu 1939 roku,  w czasie okupacji i powstania. Po 1945 roku bohaterami nazywano tych, którzy w 1920 roku szli z wojskiem bolszewickim na Polskę a prawdziwi bohaterowie byli prześladowani, zepchnięci na margines życia społecznego.

Dopiero obecnie państwo polskie  swój obowiązek wobec żołnierzy wyklętych i członków opozycji antykomunistycznej..

Pan Mirosław Koźlakiewicz, minister w rządzie Jerzego Buzka, przedstawił historię gen. Andersa i wojennego pokolenia polskich żołnierzy, którzy walczyli i ginęli w Katyniu, pod Monte Cassino, w Charkowie i Miednoje. Mówił o kłamstwie katyńskim oraz o pamięci, którą winniśmy pielęgnować .

 

 

 

„Ci, co nigdy nie zdradzili…”  to wykład Jacaka Pawłowicza - dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Opowiadał o miejscu kaźni na warszawskim Mokotowie –„Rakowiecka to tragiczna i bohaterska historia żołnierzy wyklętych, powstańców warszawskich i ludzi  konspiracji”.

Był to  bardzo przejmujący wykład o bohaterach Niepodległej.

 

 

 

 

Sympozjum kończył wykład o polskich tradycjach kulinarnych z okresu odzyskania niepodległości. Mówił o nich Michał Kisiel, dyrektor Domu Polonii w Pułtusku. Kuchnia to świadectwo polskiej tradycji, to szacunek dla chleba i gościnności, to smak i zapach domu rodzinnego.

 

 

 

W programie była także dyskusja panelowa z udziałem prelegentów oraz ks. Krzysztofa Jończyka, asystenta Akcji Katolickiej, na temat Dziedzictwa Naszej Niepodległej..

 

Uczestnicy Sympozjum wysłuchali również patriotycznego montażu słowno – muzycznego „Myśląc Ojczyzna” w wykonaniu rodzeństwa Klaudii i Oskara Kuźmińskich.