AKCJA KATOLICKA DIECEZJI PŁOCKIEJ
ul. Tumska 3
09-402 Płock
tel/fax: (0-24) 262-50-60 (centrex 125)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Akcja Katolicka Diecezji Płockiej w dniach 19 – 22 października 2018r. odbyła samolotową pielgrzymkę do Rzymu w ramach diecezjalnej pielgrzymki „Do grobu Św. Stanisława  Kostki”, patrona diecezji płockiej, urodzonego na jej terenie w Rostkowie.

Pielgrzymowaliśmy do miejsca jego życia i śmierci - 450 lat po jego odejściu do Nieba.

W naszej 88 osobowej grupie pielgrzymowało siedmiu kapłanów, dwóch kleryków naszego Seminarium Duchownego oraz członkowie Diecezjalnego Zarządu Akcji Katolickiej wraz z Panią Prezes i Asystentem Kościelnym. W  Kościele Św. Andrzeja na Kwirynale uczestniczyliśmy we Mszy Św. i wspólnie z Biskupami Płockimi modliliśmy  się przy grobie Świętego Stanisława Kostki.

 

W niedzielę 21 października 2018 r. na Placu Św. Piotra razem z Papieżem Franciszkiem uczestniczyliśmy w modlitwie Anioł Pański.

 

 22 października przeżywaliśmy Mszę świętą przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra, której przewodniczył biskup płocki Piotr Libera.

 

 

  Ponadto zwiedzaliśmy i modliliśmy się w bazylice Św. Piotra, bazylice Św. Janów na Lateranie, bazylice Santa Maria Maggiore, bazylice S. Maria in Trastevere na Zatybrzu oraz bazylice Św. Pawła za Murami.

 

 

 Mieliśmy też czas na zwiedzenie tej części Rzymu, którą można określić jako „Starożytną kolebkę kultury europejskiej”: Forum Romanum, Forum Trajana, Palatyn, Kapitol, Koloseum, Panteon, Łuk Konstantyna.

 

 Wieczorami podziwialiśmy rzymskie place i fontanny. Byliśmy na Placu Weneckim, Schodach Hiszpańskich i przy Fontannie di Trevi.

 

 Był to niezapomniany czas modlitwy, rozważania życia i cnót św. Stanisława Kostki, czas niezwykłych doznań pielgrzymiej wspólnoty oraz jedności Kościoła i szacunku  dla jego historii oraz dnia dzisiejszego.

Bardziej szczegółowa relacja z poszczególnych dni pielgrzymkowych znajduje się Facebook'u Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej.