AKCJA KATOLICKA DIECEZJI PŁOCKIEJ
ul. Tumska 3
09-402 Płock
tel/fax: (0-24) 262-50-60 (centrex 125)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Tak Polska się zaczęła – 1050. rocznica Chrztu Polski” - taki tytuł nosiło doroczne, dziewiąte sympozjum naukowe Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, które odbyło się 19 listopada 2016 r. w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku: „Co zrobiliśmy z naszych chrztem, gdy tak łatwo jest nas poróżnić, gdy w młodych coraz mniej wiary w sakramentalne i nierozerwalne małżeństwo, gdy seminaria i klasztory coraz bardziej puste?” – pytał obecnych biskup płocki Piotr Libera.

Bp Piotr Libera przypomniał uczestnikom sympozjum Akcji Katolickiej, że w roku jubileuszu Ojczyzny wielokrotnie powtarzano słowa mówiące o tym, że „gdzie chrzest, tam nadzieja”.

„Tam, gdzie są nasze narodowe chrzcielnice, gdzie groby męczenników, gdzie święci, gdzie duchy wielkich wieszczów i proroków - tam wciąż przecież bije dla Polaków żywe źródło wiary, która daje wolność i jest znakiem nadziei dla nowych pokoleń. Wiary, która winna stawać się miłosierdziem i życiem” – zaakcentował hierarcha. Głosił, że Kościół jest jak kobieta z Ewangelii, która czekała na ukochanego, który nie umrze i który da jej potomstwo. Kościół już wie, że Oblubieniec - Jezus Zmartwychwstały, zawsze żyje i nigdy nie umrze. Jest to przesłanie, którym trzeba się dzielić z innymi. Zauważył, też, że ta Ewangelia jest przestrogą przed wiarą „formalną, selektywną, pustą, pewną siebie, ale bez mocy Bożej”.

Bp Libera przypomniał też słynne pytanie św. Jana Pawła II z Francji z 1985 roku: „Co zrobiliśmy z naszym chrztem, gdy urządza się `czarne proaborcyjne marsze`, w których idą ochrzczeni mieszkańcy naszego miasta i Ojczyzny? Gdy w niedzielę jakby nas było coraz mniej w kościołach, ale na giełdzie i w galeriach na brak ludzi nikt nie narzeka? Gdy tak łatwo jest nas poróżnić, gdy w młodych coraz mniej wiary w sakramentalne i nierozerwalne małżeństwo, gdy seminaria i klasztory coraz bardziej puste?” – pytał zebranych.

Podczas sympozjum Danuta Janicka, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej podkreśliła, że organizując sympozjum o rocznicy Chrztu Polski, stowarzyszenie wpisało się w „nurt bogatej polskiej myśli i refleksji, zgłębiającej tożsamość i korzenie Polaków”. Jest to również odpowiedź na wezwanie św. Jana Pawła II z 1978 r., aby „zachować wierność Chrystusowi, Jego Krzyżowi, Kościołowi i jego pasterzom”. O tym, dlaczego Polska wybrała chrześcijaństwo, opowiedział prof. dr hab. Tomasz Jasiński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zdaniem naukowca, zdecydowały o tym między innymi uwarunkowania geopolityczne państwa Polan, które powstało dopiero w 940 roku: „Nie ulega wątpliwości, iż Mieszko - poślubiając Dobrawę i przyjmując chrzest - kierował się doraźnymi interesami politycznymi. Z pewnością jednak zdawał sobie sprawę, że korzyści i skutki wynikające z przyjęcia chrześcijaństwa będą dalekosiężne, że całkowicie odmienią jego kraj, że wprowadzą jego mieszkańców do zupełnie innej strefy kulturowej” – podkreślił mediewista.

Dodał, że przyjęciu chrztu towarzyszyły też głębsze, religijne motywy. Docenił to ówczesny papież: pierwsze biskupstwo polskie z siedzibą w Poznaniu było podporządkowane bezpośrednio Rzymowi, niezależne od powstałego w tym samym roku arcybiskupstwa magdeburskiego: „Zgoda Ottona na niezależność biskupstwa poznańskiego od Magdeburga świadczy o tym, iż doceniał on rolę Mieszka I i nowo ochrzczonej Polski w stabilizacji wschodnich terenów Rzeszy” – twierdził Tomasz Jasiński.

Z kolei ks. prof. dr hab. Janusz Mariański z KUL nie ukrywał, że o ile wciąż około 90 procent Polaków uważa się za katolików i chrzci swoje dzieci, o tyle w ciągu ostatnich lat „dominicantes”, czyli wskaźnik mówiący o uczestnictwie w Mszy św. niedzielnej, zmniejszył się z 50 do niespełna 40 procent. Jest to proces widoczny, postępujący. Poza tym w gronie osób, które deklarują się jako wierzące, wiele nie wierzy w Boga osobowego.

Jednak najtrudniejsza sytuacja dotyczy młodzieży. To ona coraz częściej dystansuje się wobec wiary i Kościoła, przestaje praktykować, nie identyfikuje się z Kościołem. Poza tym około 70 procent społeczeństwa polskiego uważa, że Kościół wtrąca się do polityki i jest zbyt silny: „W najbliższych latach Kościół powinien zaakceptować sytuację, że w społeczeństwie dochodzi do zmian” - opiniował socjolog religii.

W programie sympozjalnych obraz znalazł się też wykład w płockiej katedrze – o początkach wiary diecezji płockiej na przykładzie jej zabytków opowiedział ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej, a o świętości s. Faustyny Kowalskiej opowiedziała s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Była też dyskusja panelowa z udziałem gości sympozjum oraz koncert w wykonaniu Eweliny Hańskiej i Ryszarda Morki.

Ponadto ogłoszono wyniki konkursu „Tak Polska się zaczęła – 1050. rocznica Chrztu Polski”. Wpłynęło na niego 50 prac, w tym 23 prace plastyczne i 27 prac literackich. W kategorii prac literackich pierwsze miejsce zdobyła Anna Bembenista, uczennica Gimnazjum nr 6 w Płocku. Wśród prac plastycznych najwyżej oceniono pracę Jakuba Piórkowskiego ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym.

Przy okazji sympozjum odbyło się także wręczenie tytułu „Przyjaciel Akcji Katolickiej”, z okazji 20-lecia jej reaktywacji. Otrzymało go jedenaście osób indywidualnych i instytucji, aktywnie wspierających stowarzyszenie.

Elżbieta Grzybowska