AKCJA KATOLICKA DIECEZJI PŁOCKIEJ
ul. Tumska 3
09-402 Płock
tel/fax: (0-24) 262-50-60 (centrex 125)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

IX Płocki Maraton Biblijny

Po raz dziewiąty, Akcja Katolicka Diecezji Płockiej w dniach 16 maja - 2 czerwca 2016 roku organizuje Płocki Maraton Biblijny. Maraton rozpocznie się w PŁOCKIEJ BAZYLICE KATEDRALNEJ (16 – 17 maja br.), a od 18 maja – 2 czerwca 2016 roku, kontynuowany będzie w parafiach, które zadeklarowały swój udział w czytaniu Pisma Świętego.

Przez pierwsze dwa dni Pismo Święte będzie czytane przed Bazyliką Katedralną, a następnie kontynuowane w parafiach.

Realizacją tego wydarzenia wpisujemy się w obchody Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, Roku Jubileuszu 1050 Rocznicy Chrztu Polski, obecności w naszej diecezji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej oraz XX rocznicy reaktywowania Akcji Katolickiej w Diecezji Płockiej.

Jest to także nasza odpowiedź w 25 rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Płocku, który powiedział do nas w 1991 r. na Jasnej Górze: „Kto nie zna Pisma Świętego, nie zna Chrystusa!... Uczyńmy wszystko, aby coraz pełniej poznawać Chrystusa. Nie przestawajmy obcować z Ewangelią, Słowem Boga Żywego, z Pismem Świętym, abyśmy także siebie samych lepiej poznali i zrozumieli, jakie jest nasze powołanie w Chrystusie – Słowie Wcielonym...”

Od 2012 roku Płocki Maraton Biblijny nabrał charakteru ekumenicznego.

IX Płocki Maraton Biblijny rozpocznie się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem J.E. ks. bp. Piotra Libery w Katedrze Płockiej 16 maja 2016 roku o godzinie 9.00. Pierwszy fragment Pisma św. z Księgi Rodzaju odczyta JE ks. bp Piotr LIBERA – Gospodarz Maratonu, następne odczytają przedstawiciele duchowieństwa tych Kościołów, które pozytywnie odpowiedzą na nasze zaproszenie, a w dalszej kolejności osoby, które zgłoszą swój udział. Zapraszamy do licznego udziału we Mszy św. inaugurującej tegoroczny Maraton Biblijny.

Pismo Święte (Biblia Tysiąclecia) czytane będzie przed Katedrą Płocką:

- poniedziałek (16 maja) -  od godz. 9.50 do 17.15;

- wtorek (17 maja) -  od godziny 8.30 do 17.10.

Pozostałe Księgi Pisma Świętego czytane będą w parafiach zgodnie z ustaleniami.

Łączny czas czytania Biblii wyniesie około 120 godzin.

Liczymy na życzliwe zainteresowanie naszą inicjatywą i o wzięcie udziału wszystkich chętnych, którym bliska stała się inicjatywa czytania i rozważania słów Pisma Świętego, w kolejnym Płockim Maratonie Biblijnym.

Zaproszenie kierujemy także do Dyrekcji Szkół, Nauczycieli i Młodzieży.

Uczestnictwo w Maratonie polega na wcześniejszym zgłoszeniu swojego udziału oraz na przybyciu do miejsca czytania w wybranym terminie i przeczytaniu (ustalonego z organizatorami) fragmentu tekstu Pisma Świętego w wymiarze 5 - 9 minut.

Osoby, które pragną włączyć się w to  dzieło prosimy o pilny kontakt telefoniczny, e-mailowy lub osobisty w biurze AKDP, ul Tumska 3,

tel: (24) 262 50 60  w godzinach 9.30 - 14.00; kom. 606 44 89 12; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Danuta Janicka – prezes AKDP Ks. Piotr Marzec – Asystent Kościelny AKDP